Новини

06 Червень 12:20
Як позбутися слимаків на городі - ефективні методи боротьби!
Як позбутися слимаків на городі - ефективні методи боротьби!

Випадання опадів на території області сприяє збільшенню чисельності та шкідливості слимаків. Слимаки (слизні) - молюски класу черевоногих без черепашок, на відміну від равликів. В Україні широко поширені бурий, смугастий, сітчастий, польовий та інші види слимаків. Також набуває поширення рудий іспанський слимак (Arion vulgaris), якого вважають найбільш шкідливим видом молюсків у Європі через неймовірну ненажерливість. Він поїдає проростаюче насіння, сільськогосподарські культури, декоративні і деякі отруйні рослини та квіти, мохи, гриби, водорості, і навіть трупи та екскременти тварин. Наразі, як повідомляє природоохоронна організація NABU, Arion vulgaris занесено до списку 100 видів тварин і рослин, що мають найбільший негативний вплив на біорізноманіття в Європі. За розмірами це великий слимак - дорослі особини завдовжки 8-15 см та більш як півтора сантиметра завширшки. Колір від коричневого до помаранчевого, рідше - темно-сірий або майже чорний.

М'які слизисті тіла слимаків завжди знаходяться під загрозою висихання, тому їх екологія обмежена вологим навколишнім середовищем. Тривалі посушливі періоди перечікують у коконі, що складається з часток ґрунту, скріплених слизом. Екологічний оптимум - +15…+17°С і відносна вологість повітря - 100%. Деякі види зимують під землею в помірному кліматі, у інших видів дорослі особини гинуть восени. Теплі зими є однією з причин надмірного їх розмноження останніми роками.

Швидкому розмноженню слимаків сприяє те, що вони є двостатевими істотами – гермафродитами. Кожна особина може відкласти за сезон до 500 яєць. Яйця відкладають купками близько 30 одиниць в ґрунті на глибині 5-8 см або під укриттям (камінням, дошками, бур'яном тощо). В травні з яєць, що перезимували, відроджується нове покоління шкідника, яке через 1,5-2 місяці досягає статевої зрілості та починає розмножуватися. Саме в цей період спостерігається найбільша активність слимаків.

Як боротися зі слимаками? Всі способи боротьби можна розділити на кілька методів.

Профілактичний - створення несприятливих умов для їх життєдіяльності. Для цього слід утримувати ділянку в чистоті, не залишати на ній укриття, під якими можуть ховатися слимаки, бур'яни необхідно регулярно знищувати як на самій ділянці, так і за її межами. За рослинами, що вирощуються на ділянці, необхідно постійно доглядати, регулярно прорихлювати ґрунт, видаляти приземне листя, не допускати загущених посадок, не зловживати поливами, особливо методом дощування.

Механічний – збирання слимаків вручну або за допомогою різноманітних пасток. Оскільки шкідники ведуть переважно нічний спосіб життя, найефективніше їх збирати в перші години після заходу сонця. Це краще робити в рукавичках або за допомогою пінцета, адже вони можуть передавати кишкову паличку. Також для збору і знищення шкідників можна використовувати пастки-укриття (шматки фанери, залишки салату, картопляні очистки тощо). Щоб їх сповзлося більше, можна змастити сторону, яка кладеться до землі, кислим молоком або кефіром. Після збирання слимаків знешкоджують, заливши сольовим розчином або окропом, але найбільш природньо - віднести їх на мурашник з великими лісовими мурахами.

Створення фізичних бар'єрів, що перешкоджають пересуванню слимаків. Гострі краї таких матеріалів, як соснова кора, тирса, крупнозернистий пісок, дрібний щебінь, подрібнена яєчна або горіхова шкаралупа відлякують шкідників. Ефект гарантується, якщо ширина таких доріжок складає 15-30 см. Замість зазначених матеріалів можна використовувати мелене вапно чи суперфосфат, навіть деревний попіл, але вони діятимуть до першого дощу. В садівничих магазинах також продаються загородження проти равликів, їх ставлять навколо окремих кущів або цілих грядок, проповзанню молюска перешкоджає загнутий край. Подразнює слимаків і контакт з міддю, тому вони не перетинають мідну перешкоду, в якості якої використовують самоклеючі стрічки, обідки, покриття, які зроблені з міді або сітку з мідним дротом, яку розтягують навколо грядок.

Знищення слимаків за допомогою свійських птахів. Деякі кури їдять слимаків, але лише малих за розміром. Качки тут більш результативні, під час вибору породи качок, які б гуляли ділянкою і контролювали популяцію слимаків, потрібно надавати перевагу індокачці та породі індійський бігун. Проте каченят треба привчити до такої їжі - зібрати та пригостити слимаками на голодний шлунок. Крім того, качок випускати на ділянку у вільний вигул можна лише коли рослини вже великі. Можна випускати птицю двічі на день, контрольовано, щоб не встигли дістатись до городини.

Створення умов для природних ворогів слимаків. Дорослими особинами живляться їжаки, кроти, землерийки, деякі мишоподібні гризуни, жаби-ропухи, ящірки, змії, тигрові равлики і деякі птахи. Наявність дерев, де можуть перебувати птахи, сприятимуть зниженню чисельності слимаків. А для того, щоб на ділянку прийшли їжаки, можна влаштувати примітивний ставок – вкопати пластиковий таз та наповнити водою.

Знищення слимаків хімічними препаратами. Боротьбу речовинами контактної дії проводять у вечірні та нічні години шляхом розпилення на грядках суперфосфату, свіжогашеного вапна або сумішшю вапна і тютюнового пилу (1:1). При попаданні цих речовин на шкідника він виділяє велику кількість слизу і гине. Серед хімічних методів боротьби рекомендується використовувати препарати, які містять метальдегід, залізо, сірку, азот та внесені до "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні". Оскільки ці препарати можуть бути небезпечні для свійських тварин, закуповувати їх треба в спеціалізованих магазинах та чітко дотримуватися інструкцій застосування.

Також хочеться зазначити, що мульчування, попри всю користь для ґрунту і рослин, значно сприяє розмноженню слимаків. Метод варто застосовувати лише якщо перевага мульчування очевидна, приділяючи увагу заходам боротьби з слизнями.

 

Записатись
Подати скаргу