Новини

10 Червень 12:26
Як діяти у разі придбання неякісного насіння чи садивного матеріалу, що потребує арбітражного визначення?
Як діяти у разі придбання неякісного насіння чи садивного матеріалу, що потребує арбітражного визначення?

Арбітражне (експертне) визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу (далі – Арбітраж) – це процедура, що проводиться шляхом аналізу проб, відібраних від партії насіння та/або садивного матеріалу, і встановлює відповідність посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Згідно Закону України "Про насіння і садивний матеріал" Арбітраж може здійснюватися на вимогу споживача або суб'єкта насінництва та розсадництва центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва (наразі – Держпродспоживслужба України). Її головна функція полягає у запобіганні придбанню неякісного насіння та садивного матеріалу.

Порядок проведення Арбітражу регулюється постановою КМУ від 18.08.2017 р. №615 "Про затвердження Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу" (далі – Постанова). Цією постановою врегульовано порядок розв'язання спірних питань між суб'єктами господарювання стосовно посівних якостей придбаного насіння і товарних якостей садивного матеріалу.

Арбітражному визначенню підлягає придбане насіння або садивний матеріал за наявності сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння або сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, документа за результатами аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого заявнику, у разі розбіжності показників якості насіння або садивного матеріалу на величину, що перевищує допустимі відхилення.

У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.

Арбітражне визначення посівних якостей насіння сільськогосподарських культур проводиться за:

 • чистотою (за винятком вмісту обрушених зерен);
 • вмістом домішок насіння інших видів (за винятком отруйних бур'янів, карантинних об'єктів, інших видів кормових трав, пелюшки у насінні гороху, плосконасінної вики у сочевиці);
 • вмістом склероціїв білої і сірої гнилей у насінні соняшнику;
 • схожістю;
 • одно- і багаторостковістю насіння буряків;
 • життєздатністю (тільки для насіння озимих культур, що висівається у рік збирання врожаю).

Арбітражне визначення посівних якостей насіння плодових та горіхоплідних культур проводиться за:

 • чистотою;
 • масою 1000 насінин;
 • життєздатністю.

Арбітражне визначення товарних якостей садивного матеріалу багаторічних рослин проводиться за:

 • збудниками грибкових і бактеріальних хвороб;
 • вірусами та мікоплазмою.

Процедура передбачає наступні кроки:

 1. Звернення до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби. За наявності сумнівів у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, заявник (фізична особа-підприємець або юридична особа) звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу (не пізніше 10 календарних днів з дня придбання) та надає копію сертифіката.
 2. Відбір проби та проведення аналізування органом з оцінки відповідності. Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації відбирає пробу та разом з актом відбору проби передає органу з оцінки відповідності для визначення якості насіння або садивного матеріалу. Орган з оцінки відповідності аналізує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу та видає аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) органу із сертифікації документ щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу.
 3. Перевірка розбіжності між показниками. Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації перевіряє розбіжність між показниками, за якими проводиться арбітражне визначення, у сертифікаті та у документі щодо результату аналізу насіння. У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації повідомляє заявника та передає йому документ щодо результату аналізу насіння.
 4. Подача до Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області заяви. Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області заяву (не пізніше десяти календарних днів з дня отримання результатів аналізу). До заяви додаються копії сертифіката та документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника. Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
 5. Розгляд заяви та прийняття рішення щодо проведення арбітражного визначення. Інспектор ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області розглядає подану заяву та копії документів, що до неї додаються, і не пізніше наступного робочого дня приймає рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.
 6. Оформлення результатів проведеного арбітражного визначення. ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області не пізніше як протягом наступного робочого дня після завершення арбітражного визначення видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті "Арбітраж", у якому зазначається висновок згідно ДСТУ 4138-2002 "Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначання якості".

Засвідчення документом невідповідності результату аналізу насіння посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва дає змогу споживачу вимагати відшкодування матеріальних збитків, завданих у зв'язку з реалізацією йому некондиційного насіння чи садивного матеріалу, в тому числі шляхом звернення до суду.

Варто пам'ятати, що за результатами проведення Арбітражу, у разі виявлення невідповідності показників, зазначених у сертифікаті, який супроводжував некондиційну партію насіння чи садивного матеріалу, показникам, визначеним за результатами проведення Арбітражу, згідно п. 45, 59 постанови КМУ від 17.11.2023 р. №1210 "Про затвердження Порядків проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал", однією з підстав скасування такого сертифіката є звернення Держпродспоживслужби до Мінагрополітики. Скасуванню підлягають виключно дійсні сертифікати.

Підбиваючи підсумки, необхідно зазначити, що послідовне та вчасне дотримання кроків, визначених нормативно-правовими актами у сфері насінництва та розсадництва, дає змогу покупцям уникнути значних втрат у разі виникнення суперечок щодо якості придбаного насіння та садивного матеріалу, а також запобігти введенню в обіг фальсифікату.

 

Записатись
Подати скаргу