Останнім часом зростає популярність крафтових харчових продуктів. У перекладі з англійського "craft" означає "майстерна робота" або "ремесло". Цим словом називають продукти, виготовлені не промисловим способом, а маленькими партіями за індивідуальними рецептурами.
Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" визначено, що ремісничий харчовий продукт – це харчовий продукт тваринного походження, що має основний інгредієнт, для якого Україна є країною походження, виробляється тільки на одній потужності за власною унікальною рецептурою та/або технологією оператора ринку в обсязі не більше 1000 кілограмів або 1000 літрів на тиждень у середньому протягом року.
Виробники ремісничих харчових продуктів та операторів малих потужностей можуть застосовувати "спрощений підхід" до харчового законодавства. Зокрема, на таких виробників не поширюється обов'язок отримання експлуатаційного дозволу, а внесення інформації до державного реєстру потужностей операторів ринку здійснюється за декларативним принципом.
Нагадуємо, що для державної реєстрації потужності оператор ринку подає в територіальний орган Держпродспоживслужби за місцем розташування потужності заяву в паперовій або електронній формі. Порядок державної реєстрації потужностей затверджено наказом Мінагрополітики від 15.02.2024 р. №431.
Які потужності можуть застосовувати "спрощений підхід" до харчового законодавства? Чим характерні ремісничі продукти? Які рекомендовані заходи з підтвердження унікальності технології чи рецептури ремісничого харчового продукту? Відповіді на ці питання наведені в інфографіках, створених Мінагрополітики спільно з європейським проєктом EU4SaferFood.