
У межах реалізації інформаційно-просвітницької ініціативи начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Андрія Якимчука, 5 травня 2025 року спеціалістами управління фітосанітарної безпеки спільно з представниками Державної установи «Вінницька фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби» проведено заходи, присвячені Міжнародному дню здоров’я рослин.
Основною аудиторією стали здобувачі вищої освіти кафедри ботаніки, генетики та захисту рослин Вінницького національного аграрного університету. Під час зустрічі учасники обговорили важливість захисту рослин, сучасні виклики у сфері фітосанітарної безпеки, а також біологію та поширення небезпечного шкідливого організму — вузькозлатки ясеневої смарагдової. Студенти активно долучалися до дискусій, ставили фахові запитання щодо новітніх методів лабораторного виявлення шкідників, інновацій у сфері карантину та практичних аспектів фітосанітарного контролю.
У період з 5 по 12 травня аналогічні заходи були організовані в різних територіальних громадах області за участю державних фітосанітарних інспекторів. Інформаційні повідомлення про проведення Міжнародного дня здоров’я рослин були розміщені на локальних сайтах громад.
Зокрема, у Хмільницькій територіальній громаді проведено круглі столи за участю агрономів і фахівців сільськогосподарських підприємств, зокрема ПрАТ «Зернопродукт МХП», ТОВ «Бізнес Агро Імперія», ВРДЛ ДПСС Хмільницьке відділення. Участь у заходах взяли близько 30 спеціалістів.
Презентаційні бесіди на теми збереження рослинного світу, біорізноманіття, охорони довкілля та профілактики поширення шкідливих організмів проведено для учнів Слободо-Шаргородської гімназії, Калинівського ліцею № 2, а також студентів Іллінецького аграрного фахового коледжу, Тульчинського ВПУ № 41 (група «Лісники»), Немирівського будівельного коледжу ВНАУ. Окремі зустрічі проведено з працівниками Ямпільського лісгоспу, ДП «Муровано-Куриловецький райагроліс», філії «Центральний лісовий офіс» ДП «Ліси України» (Жмеринське та Могилів-Подільське лісництва).
Під час усіх заходів було наголошено на ризиках, пов’язаних із переміщенням рослин, заражених шкідливими організмами, особливо у контексті міжнародних подорожей. Особливу увагу приділено популяризації знань про вузькозлатку ясеневу смарагдову — агресивного інвазійного шкідника, який становить загрозу зеленим насадженням в Україні.
Реалізація таких ініціатив є частиною системної роботи Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області з формування екологічної свідомості, популяризації фітосанітарної грамотності серед молоді, аграріїв і працівників лісового господарства.